Son 10 yılın en büyük kuraklığı

Son 10 yılın en büyük kuraklığı
14.01.2020
A+
A-

Edirne Ziraat Odası (EZO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, çiftçinin hububat desteklerini 24 Ocak’ta ödenmesini beklediğini belirtip bu sürenin uzamamasını istedi. 10 yıl içinde en büyük kuraklıklardan birinin yaşandığını kaydeden Arabacı, “Bu ciddi kuraklık demek” dedi.

EZO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arabacı, hububat destekleri, havanın kurak gitmesi, nehir ve barajlardaki düşüşartan girdi maliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çiftçinin 24 Ocak’ta desteklerin ödenmesini beklediğini belirten Arabacı şunları söyledi: “Şu an edindiğimiz bilgiye göre, geçen yılın son günlerinde Kırklareli ve Tekirdağ bölgesi buğday desteklerini ve hububat desteklerini aldı. Fakat ödenek yeterli olmadığından dolayı bizim Ocak sonlarına hatta 24 Ocak’ta ödeneceğine dair bilgiler aldık. Fakat tam netleşmediği için açıklamadık. 24 Ocak’ta çiftçimiz destekleri bekliyor. Bu süre inşallah uzamaz, çünkü çiftçinin gerçekten çok ihtiyacı olduğu bir dönem. Banka borçlarını kapatmaya, seneyi toplamaya çalıştığı bir dönem. İnşallah bu süre içinde bu ödemeler yapılır. Mazot ve gübre icmalleri askıya çıktı, yakın bir zamanda bakanlığımızın bunları ödeyeceğini düşünüyoruz.

            Mevsimsel olarak geçen 10 yıl önce buna benzer bir kuraklık yaşamıştık. Aşağı yukarı metrekareye 390 litre yağış almıştık. 2019’da ise 430 litre yağış aldık. Bu 10 yıl içinde yaşanan en büyük kuraklıklardan birisi. Bir önceki yıl 790 litre metrekareye yağış almışız metrekareye bu yıl 430. Bu gerçekten ciddi anlamda bir kuraklık demek. Şuan baktığımızda mahsulün sıkıntılı bir süreci yok ama bu günlerde kış yağışını almamız lazım. Alamazsak çiftçi zor durumda kalacaktır. Bu demek değildir ki belki 2-3 gün sonra yağış gelecek. Fakat hava tahminine baktığımızda önümüzdeki 5-10 gün içerisinde yağış gözükmüyor. Temennimiz biran önce yağış almak. Buna çok ihtiyacımız var. Baraj ve göllerdeki su seviyesiyle ilgili, tam olarak bilmemekle birlikte düşüş var. Kış yağışlarıyla bu seviyeler yukarı çıkıyordu. Bu yağışlar böyle yağmazsa seviyeler düşecek. Belki nehirlerimiz kuruma aşamasına gelebilir. Beklentimiz geçmişte alamadığımız yağışları almak. Şuan ürün bazında buğdayın ihtiyacı kadar yağış geldi. Buğdayda kök gelişimi hala sürüyor, kuruya dayandığında kök duraksama aşamasına gelecektir, buğdayda sarılık oluşacaktır. Buğday inşallah strese girmez ve gelişimi sağlar.

            Mazota her geçen gün zam geliyor. Uzun zamandır söylüyoruz, ayçiçeğinde olsun hububatta olsun girdi maliyetleri çok fazla. Yüzde 30 artış sağladı girdiler. Bu artış bizi etkiliyor. İnşallah bakanlığımızın çalışması vardır. Ürün desteklerimiz arttırılsın en azından girdi maliyetlerini karşılayalım. Onunla ilgili sadece mazot desteğinde bir artış oldu. Çok fazla çalışma olmadı. İnşallah bakanlığımız bunu değerlendirir. Mazot ve gübrenin yanında tarımsal sulamadaki elektrikte arttığından dolayı ciddi anlamda girdi oluşturmaya başladı. İnşallah konuyla ilgili çalışmalar olur ve önlem alınır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.