STRATEJİK PLANDA STK’LARA SÖZ HAKKI

Edirne Belediyesi 2020-2024 stratejik plan hazırlık çalışmaları kapsamında sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi.

Belediye Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, Edirne Belediyesi’nin 2020-2024 yıllarını kapsayacak stratejik plan konusunda görüş ve öneriler değerlendirildi.

Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, bu toplantının amacının, oluşturulacak 5 yıllık stratejik çalışma planının STK’larla birlikte hazırlanması olduğunu belirterek, “Bu çalışma kapsamında Edirne’deki sivil toplum kuruluşlarına ulaştık. Edirne’nin sivil toplum örgütleri olarak gerçekten çok güçlü bir yapısı olduğunu biliyoruz. Bu toplantının ardından 5 yıllık stratejik planımızı birlikte yapacak ve önümüze hedefler koyacağız ve bu hedefleri de hep birlikte takip edeceğiz”dedi.

Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır’da yaptığı konuşmada, artık tüm kurum ve kuruluşların vizyon ve misyonlarını belirleyerek stratejik plan yapma zorunluluğu bulunduğunu söyledi. Edirne’deki STK’ların Belediye için, “ olmazsa olmaz” olduğunu kaydeden Çakır, “Stratejik plan uygulaması kapsamında, amir hükümler, “her kurum bu stratejik planları yapar, misyon ve vizyonunu belirler, bunlar doğrultusunda bütçelerini hazırlarlar ve de harcamalarını buna göre yaparlar” demektedir. Burada vizyon varmak istediğimiz nokta, yani hedef; misyon da bu hedefe varmak için yaptıklarımızdır. Vizyon ve misyon çerçevesinde de plandaki amaç ve hedefleri nasıl ulaşacağımızı belirlememiz gerekiyor. Bu yıl STK’ların katılımıyla ilk defa bir stratejik plan çalışması gerçekleştireceğiz. Stratejik planları artık her kurum kesinlikle önemsemek durumunda. Çünkü performans ve bütçeler bu hedefler doğrultusunda belirlenmek zorunda. Kentin dinamikleri olarak sizler ve bizler bu çalışmada bu amaç doğrultusunda bir araya geldik” şeklinde konuştu.

Daha sonra, Edirne Belediyesi 2020-2024 Stratejik Planı’nın hazırlığına katkı sağlayacak olan Trakya Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mahmut Güler tarafından, uygulamaya alınacak stratejik plan konusunda katılımcılara çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Trakya Üniversitesi İhtisas Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr.Mahmut Güler,açıklamasında “ bu yaptığımız toplantılarda tamamen katılımcı bir anlayışla yapılması gerekiyor.Daha önceki yaptığımız toplantıya kentin diğer aktörleri katılamadı.Bu planları yaparken hepimiz birer paydaşız.Sanayiciler paydaştır sivil toplum örgütleri paydaştır.Bu kentsel hizmet alan her kes paydaştır.Ve bu gibi toplantılarda planlamalarda kentsel hizmeti üreten kurumdan ne istiyorsunuz ne bekliyorsunuz.Belediye bana hizmeti sağlasın bana yeter yok öyle bir şey,bu sorumluluğu mahallenin  ve kent halkının bu sorumluluğu da bilmesi gerekiyor.Bu toplantılar da katılımcı sağlanmıyorsa izleme ve takip olmazsa ve nerede hata var bunu hep birlikte tartışacağız” şeklinde konuştu.

2020-2024 yıllarını kapsayacak 5 yıllık Edirne Belediyesi Stratejik Planı’nda, toplumun bütün kesimlerinin de söz sahibi olmasını isteyen Edirne Belediyesi, bu toplantıdan sonra rapor haline getirilecek görüşleri, stratejik plan çalışmalarında değerlendirecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.