Suiçmez, “En sağlıklı süt sokak sütü”

Suiçmez, “En sağlıklı süt sokak sütü”
17.11.2019
A+
A-

Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez “sokak sütünden daha sağlıklı bir süt yoktur. Bunu iddia ederim. En kral profesör gelsin. Kitaptan okuduğu gibi olmuyor bu işler. İnsanları sanayi sütüne yönlendirmeye market sütüne yönlendirmeye çalışıyorlar” yorumunda bulundu.

Mustafa Suiçmez, geçtiğimiz günlerde çiğ süt olarak satılan ve sokak sütçüsü olarak bilinen kavramının Ankara Üniversitesi’nde ki bir profesör tarafından uygunsuz çiğ sütlere dikkat söylemine karşı tepki açıklamasında bulundu. Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ufuk Şireli tarafından geçtiğimiz günlerde çiğ süt satışının uygun olup olmadığına dikkat çekilmesi konusunda açıklamada bulunmuştu. Buna karşı Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez’de sokak sütünden daha sağlıklı bir sütün olmadığı konusunda açıklamada bulundu. Başkan Suiçmez “sokak sütünden daha sağlıklı bir süt yoktur. Bunu iddia ederim. En kral profesör gelsin. Kitaptan okuduğu gibi olmuyor bu işler. İnsanları sanayi sütüne yönlendirmeye market sütüne yönlendirmeye çalışıyorlar” şeklinde tepki gösterdi.

Sokak sütlerinin sağlıksız olduğu konusunda yapılan açıklamalara kitaptan okumakla olmadığını dile getiren Başkan Suiçmez “Dün bir yazı okudum sokak sütü ile alakalı ne kadar sağlıklı ne kadar sağlıksız gibisinden bu konularda özellikle kimse kusura bakmayacak profesör unvanlı kişiler ağzı olan konuşuyor. Sokak sütü dediğimiz bir olay var. Sütçünü tanıyorsan, sütçünü biliyorsan hangi köyden, hangi işletmeden senin sütçünün hayvanı var mı bunu biliyorsan sokak sütünden daha sağlıklı bir süt yoktur. Bunu iddia ederim. En kral profesör gelsin. Kitaptan okuduğu gibi olmuyor bu işler. İnsanları sanayi sütüne yönlendirmeye market sütüne yönlendirmeye çalışıyorlar. Markette uzun ömürlü sütlere UVT denen bir işlemden ışıl işlem denen bir işlemden geçiyor. Yüksek ısıyla bir anda ısıtılan ve bir anda soğutulan farklı bir teknoloji ile yapılıyor. Bildiğin tanıdığın doğal sütçünden aldığın sütün kalite, değer, vitamin, protein tutması mümkün değil asla ben de bunu söylüyorum”dedi

Daha önceki süreçte sütlerin zehirli olduğu gündeme gelmiş buna da sütün ve yoğurdun panzehir özelliği olduğuna vurgu yapan Başkan Suiçmez “Okul sütleri ilk çıktığında bir yaygara çıktı. Zehirlendi falan diye. Bakın profesör olmaya gerek yok. Süt ve süt türevleri panzehirdir. Herkes panzehirin ne olduğunu biliyor. Zehirleme yapması olanaksız süt zehir’in karşısında olan bir şey biri zehirlendiğinde yoğurt yedirilir. Panzehir olduğu için ne olur kimilerinin midesi hassastır. Fazla süt içtiğinde farklı reaksiyon gösterir ama bu zehirlenme değildir. Bazı hassas insanlarda var. Bunun zehirle bir alakası yok. Onun için sokak sütçümüzü tanıyorsak hangi köy hangi işletmeden özellikle ben kendi bölgem için konuşuyorum. Bizde böyle bir durum olması imkansız”dedi

Sütü korumasız sıcak alanda beklettiğinde bakteri oluşacağını bunun aksine Edirne’de ve Takya Bölgesi’nde süt için özel tesislerin olduğunun altını çizen Başkan Mustafa Suiçmez “İşletmelerin yüzde 99’unu biliyorum. Bizimle sütünü pazarlasın pazarlamasın kendisi pazarlasın hiç sorun değil bizim Trakya bölgesinde özellikle Edirne’nin sütü son derece sağlıklı ve özellikle birliklerden geçen sütler gene bütün ilaç kalıntılarına varana kadar kontrol edildikten sonra piyasaya gidiyor. Bizim öyle tesislerimiz var. Hiç kaynatmadan bile sütü içebilirsin çünkü hava ile dahi temas etmiyor. İneğin memesinden o sadelikle 35-36 dereceye yakın çıkıyor. Sütte çıkarken çok fazla bakteri yoktur. Hepsi faydalı bakteridir. Sütü korumasız bir alanda sıcak bir alanda bekletirsen bakteri orada çoğalır. Bakteride zincirleme büyüme reaksiyonu vardır”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.