SÜTÜB’den Trakya Birlik’e destek ziyareti

SÜTÜB’den  Trakya Birlik’e destek ziyareti
06.10.2019
A+
A-

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, Yönetim Kurulu ve bazı köy muhtarları, manevi destek ve alım politikasından taviz vermediği için Trakya Birlik’i ziyaret etti. Suiçmez,”Ayçiçek üreticisini kurda kuşa yem etmediniz. Üretici sizin yanınızda” dedi. Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün de, “Çiftçi bizim iyi olmamızı istemeli” dedi.

            SÜTÜB Başkan yönetimiyle bazı köy muhtarları ayçiçeği üreticisinin yanında olan Trakya Birlik’e teşekkür ve manevi destek ziyaretinde bulundu. Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Piyasada sadece biz kaldık” diyen Akgün şöyle konuştu:

“Birlik Başkanıma Yönetim Kuruluna muhtarlar arkadaşlarımıza ziyaretleri ve verdikleri deste için teşekkür ediyorum. Bu kurum hepimizin ve kurumu daha iyi yerlere getirebilmek için elimizden geleni yapacağız. Başından beri verimler in çok yüksek olacağını söyledik. Verimlerle birlikte gelişen şartlar çiftçi açısından güzel oldu. Konya ve Karadeniz Bölgesi’nde alıcının çok olmamasından mütevellit piyasaların aşağı geleceğini, bunu bakanlığımıza anlattık. Başlarken herkes çok güzel başladı. Gelişmelerin nasıl olacağını bildiğimizden baştan çiftçimizin hoşuna gitmese de ‘Biz şu kadar zamanda ödeyeceğiz şöyle yapacağız’ dedik. Baştan şartlar kimsenin hoşuna gitmedi. Ama bazı yanlış anlaşılmaya neden olabilecek bazı durumlar da oldu. Biz yolumuza devam ettik ve bizim dediklerimiz çıktı.

            Trakya Birlik olarak piyasada sadece biz kaldık başka hiç bir kurum kalmadı. Almaya devam ediyoruz alımımızı kapatsak bile ‘Ayçiçeğim var’ diyen ortaklarımızın malını alacağız parasını da ödeyeceğiz. Paraları ödediğimizde de o zaman ‘Bizden alacağı olan var mı?’ diye sormak isterim. Periyodik şartlarda bu ödemelerimiz yapacağız en kısa zamanda bitirmenin de yollarını arıyoruz. Kurumun belirli bir gücü var. Kurumun sermayesi 400 Trilyon Lira civarında. Aldığımız ürün hemen hemen 860 – 870 Trilyon ve bu mısır üretimi de var. 900 Trilyonun üzerinde para ödememiz lazım. Böyle bir gücümüz yok. Bu paraları özel bankalardan kredi kullanarak alıyoruz ve bunu ödemeye çalışıyoruz. Lisanslı depoya geçersek bu yükten kurtulacağız. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bizlere verdiğiniz destek için de teşekkür ederiz.”

            Suiçmez, Trakya Birlik Yönetim Kurulu’na genel müdürümüze sıcak karşılamadan dolay teşekkür ederim. Bu kurumlar bizim. Bu kurumları haksız yere hıpalamak kendimizi hırpalamaktan öteye gitmez. Biz hem süt üreticisiyiz hem de ayçiçek üreticisiyiz. Trakya Birlik kesinlikle alım politikasından ve yürüyüşünden hiç taviz vermeden üreticinin malını hak ettiği değerde hatta piyasa değerinin çok çok üzerinde almaya devam ediyor. Alım politikanızdan taviz vermediğiniz için üreticilerim adına köylüler adına teşekkür ediyorum. Trakya Birlik Türkiye’de en güzide kurumlardan bir tanesi. Ayçiçek üreticisinin malını kurda kuşa yem etmediniz. Üretici sizlerin yanınızda. Manevi destek olmak için geldik.”

            Akgün devamla, “Ayçiçek üreticisini kurda kuşa yem etmeyeceğiz de. Bugün borcunu ödeyen arkadaşlarımıza kredilerimiz açık. Buğday gübresi, tohumu ve ondan sonraki hizmetlerimiz devam edecek. Sanayici bizim iyi olmamızı istemez. Bir başkaları bizim iyi olmamızı istemez ama çiftçimiz bizim iyi olmamızı istemeli. Bize çiftçi sahip çıkmalı. Biz bize ortak olmayanlara da hizmet ediyoruz. Herkes adına piyasayı bir yerde tutmaya çalışıyoruz. Bundan kimse ödün vermeyecektir. Geldiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Suiçmez, ‘Şu an Süt fiyatı iyi durumda’

            Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ sütün litre fiyatını 15 Kasım 2019 – 31 Aralık 2020 dönemi için 2 Lira 30 Kuruş olarak belirledi. Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, “Fiyat makul” dedi. Suiçmez, süt teşvik primlerinin kaldırıldığı yönündeki haberleri de yalandı. Soğutulmuş çiğ inek süt fiyatı 2 Lira 30 Kuruş oldu. SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, fiyatı makul bulduklarını belirtti.Fiyatı değerlendiren Suiçmez şunları söyledi. “2 Ekim’de Ulusal Süt Konseyi yaptığı toplantıda aldığı kararda, 15 Kasım 2019 -31 Aralık 2020 dönemini kapsayan soğutulmuş çiğ inek sütünün referans alım fiyatı 2 Lira 30 Kuruş olarak belirlendi. Bu karar bize de Merkez Birliği’nden tebliğ edildi. Alınan karar sonunda şöyle bir olay var ve biz de sürenin çok uzun olduğunu biliyoruz. Kararın ikinci maddesinde ‘Önümüzdeki aylarda oluşacak piyasa şartlarına göre Ulusal Süt Konseyi tekrar toplanacaktır’ diye bir ibare var. Yani bu fiyatın 13 -14 ay gitmeyeceği yönünde Ulusal Süt Konseyinin toplanıp revize olacağı mesajını şimdiden vermiş oluyorlar. Piyasa şartlarına göre tekrar bu fiyat revize olabilir. Piyasa koşullarına göre değerlendirilmek şartıyla fiyatı makul buluyoruz.

Suiçmez, süt teşvik primlerinin kaldırıldığı yönünde sosyal medyada çıkan haberlere ilişkin de şu değerlendirmeyi yaptı:“Üreticilerin kafasını karıştıran mesele; resmi açıklama olmamasına rağmen sosyal medyada ‘teşvik primlerinin kaldırıldığı’ yönünde bir takım yalan haberler var. Resmi bir açıklama olmadığından yalan olduğunu düşünüyorum. Bunu bakanlık veya yetkili Tarım Bakanlığından genel müdür açıklar. Ben teşvik primlerinin kaldırılacağını düşünmüyorum. Uzun yıllar devam eden bir uygulama. Zaman zaman primlerin rakamsal değerleri iniyor, çıkıyor. Süt teşvik primleri devam eder kanaatindeyim. En yakın zamanda açıklanacağını düşünüyorum. 2019 yılında Ocak-Şubat- Mart aylarını 0,25 kuruştan almıştık. Yeni güncel süt fiyatları hayırlı uğurlu olsun.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.