T.Ü.’de Akademik Yıl Açıldı

T.Ü.’de Akademik Yıl Açıldı
27.09.2019
A+
A-

Trakya Üniversitesi’nin 2019-2020 Akademik Yılı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımı ile açıldı. Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne CHP Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, AK Parti Edirne İ l Başkanı İlyas Akmeşe, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılış töreni saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı. Ardından, Trakya Üniversitesi’nin tanıtım filmi izlendi. Ardından, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Balkan Senfoni Orkestrası, Dünyaca ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı ile birlikte mini bir konser verdi. Hemen ardından Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu konuşmasını yaparak, Trakya Üniversitesi’ni anlattı. Konuşmasında şimdiye kadar yapılan ve şimdiden sonra da planlanan çalışmaları anlattı. Onun ardından konuşan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Şurası açık ki, Edirne, Balkanlar’dan, İstanbul’a, Anadolu’ya geçişteki başkentimiz olarak, siyasal ve tarihsel hafızamız da tarihi bir yere sahiptir” dedi.

Edirne’ye, Trakya Üniversitesi’nin de değer kattığını söyleyen TBMM Başkanı Şentop şunları söyledi; “Unutmayalım ki, İstanbul’un Fethi, başkent Edirne’den yola çıkan genç Fatih Sultan Mehmet tarafından gerçekleştirilmiştir. Edirne İstanbul’un Fethi’nden sonra da bir süre başkent olarak kalmayı sürdürmüştür.UNESCO Dünya Mirası şehirlerinin metrekareye düşen tarihi eser bakımından ilk sıralarda yer alan Edirne, geçmişin görkemli anıtsal yollarını, tarihi dokusunu çok şükür bugünlere kadar muhafaza eden nadir şehirlerimizden birisidir.Nehirlerin, tarihin.coğrafyanın,kültürün,mimarinin cömertçe kendisini sunduğu şehirde üniversite okumak, bu havayı teneffüs etmek kuşkusuz değerli bir tecrübe, kıymetli bir zaman aralığıdır. 1982’de kurulan üniversite tarihinde sağlık başta olmak üzere bilimin bir çok şubesiyle dolu Trakya Üniversitesi şehrin tarihsel hafızası ve değerli coğrafi, kültürel, akademik ve bilimsel hizmet üreten değerli bir üniversitemizdir”dedi.

Konuşmanın ardından Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Şentop’a Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camisi gravür tablosunu armağan etti. Ardından kongre merkezi önünde düzenlenen Sokakta Sağlık Var Bilim Şenliği kapsamında açılan standları gezen Şentop’a, Edirne Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan bilgi verdi. TBMM Başkanı Şentop, stantlardan birinde şekerini ölçtürdü.  

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.