Tanrıkulu, “Kriz belediyeciliği”

Tanrıkulu, “Kriz belediyeciliği”
03.04.2020
A+
A-

Edirne Belediyesi Koronavirüsü salgınına karşı halkın evde kalma çağrısını sürdürüyor. Edirne Belediyesi Koronavirüs nedeniyle kriz belediyeciliğine geçti. Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, koronavirüs salgını sürecinde ve öncesinde belediye olarak yapılan ve yapılacak olan tedbirleri anlattı. Süreçte belediye olarak önemli çalışmalar yaptıklarını, tedbirlerin tüm belediyelerden önce alındığına dikkat çeken Tanrıkulu, “Pandemi Kriz Merkezi kurduk ve çalışmalarımızı oradan yürütüyoruz”dedi.

            Halkın sıkça kullandığı alanların dezenfekte edildiğini, 3 haftada bir tekrar dezenfeksiyonlarının sağlanacağını kaydeden Dr. Tanrıkulu, “Koronavirüs nedeniyle kriz belediyeciliğine geçildi” dedi ve şunları söyledi:”Tüm halkımızın sağlığının korunması adına Edirne Belediyesi’nin yaptığı en önemli çalışmalardan en önemlisi dezenfeksiyon ve halkın sosyal mesafeyi koruyarak toplu alanlarda olmaması konusunda uyarılmaları. Bu, virüsün yayılmasını engelleyici önemli bir durum. Bu bulaşıcılığı engellemek için Edirne Belediyesi tarafından öncelikle bütün iş yerleri, sokaklar, halkın sıkça kullandığı alanlar dezenfekte edildi. 3 haftada bir tekrar dezenfeksiyonları sağlanacak.

            Halkımızı uyarıcı 50 bin broşür, 5 bin afiş ve 25 adet billboard yapıldı. Sağlık Bakanlığı’nın tüm bilgileri esas alındı. Sağlık Bakanlığı’nın Bilim Kurulu’ndan çıkan her bilgiyi, kararı halka duyurmaya çalıştık. Onun dışında fırın çalışanlarına neyi, nasıl yapmaları gerektiğine dair eğitim verdik. Eldivenin nasıl kullanılacağı, kişisel hijyenin nasıl sağlanacağı konusunda eğitimler verdik. Bu konularda Zabıta Müdürlüğü uyarılarına devam ediyor.

            Edirne Belediyesi olarak Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında bir ‘Pandemi Kriz Merkezi’ kurduk ve oradan tüm çalışmaları yürütüyoruz. Çöp toplama ve temizlik ile görevli çalışanlarımız vardiyaları artarak daha sık çöp toplamaya başladı. Halkımız da buna uyarak çöplerini konteynırlara atıyor. Çöplerin de konteynırlarda uzun süre kalmaması için de Temizlik İşleri Müdürlüğü vardiya sayısını arttırdı ve sık sık çöpleri topluyoruz. Bunun dışında halkımızın sıklıkla gitmek zorunda olduğu bankalarda, noterlerde, marketlerde genelgeler doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz. Bütün marketlere, pazarlara şu an için 15 yaşından küçük çocukların gelmesini engelliyoruz. Yeni gelen genelgelerle de gıda satışı yapan pazar yerlerinde de bütün tedbirlerimizi alıyoruz. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatlarıyla Edirne Belediyesi bir kriz belediyeciliği formatında. Daha bu genelgeler başlamadan 8 Mart itibarıyla bütün önlemleri alarak, dezenfeksiyon malzemelerini, eldiven ve maskeleri bütün belediyelerden önce edinerek belediye olarak bir büyük çaba içerisine girdik. Önemli olan halkın sağlığı. Halkımızdan tek bir isteğimiz var.

            Edirne Belediyesi olarak başta başkanımız Recep Gürkan olmak üzere tüm belediye çalışanlarımız halkımız için var, halkımız için çalışıyoruz. Lütfen halkımız evlerinde kalsınlar. Hiç merak etmesinler. Biz Edirne Belediyesi olarak halkımızın hizmetindeyiz. Vefa Destek Sistemi denilen 65 yaş üstü evde kalmaları gereken vatandaşlarımızla da Valilik kurumlarıyla beraber aynı sistemin içindeyiz. Bu sistemde de tüm gücümüzle çalışıyoruz, halkımızı mağdur etmiyoruz. Önemli olan biz dışarıda çalışıyoruz, halkımız evde kalsın. Edirne Belediyesi olarak biz, halkımızdan şunu istiyoruz. Yeter ki halkımız sağlıklı olsun. Biz canla başla çalışmayı sürdüreceğiz. Önemli olan halkımızın evde kalarak bu virüsün yayılmasını en az düzeye indirmeye çalışmak olmalı. Edirne halkı evde kalsın. Edirne Belediyesi halkı için dışarıda tüm çalışmaları yapar.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.