Tanrılulu, “Sivrisinek mücadelesine devam”

Tanrılulu, “Sivrisinek mücadelesine devam”
06.05.2020
A+
A-

Edirne Belediyesi, pandemi sürecinde gerekli önlemleri alırken, biyosidal uygulamayı da ihmal etmedi. Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, uçucu sineklerle karşı olan çalışma ve mücadelenin devam ettiğini belirterek, “Larva dönemini kaçırmadık” dedi. 

            Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, evcil hayvanlardan, sokakta yaşayan canlılardan Korona virüsün asla insana bulaşmayacağı şeklinde bilim kurulunun açıklaması olduğunu anımsattı. Bugüne kadar yapılan tüm araştırmalarda sivrisinek ile bu virüsün taşınmayacağı, sivrisinekle insanlara bulaşmayacağı konusunda da bilim insanlarının yaptığı çalışma ve araştırmalar bulunduğunu kaydeden Dr. Tanrıkulu, halkın bu konuda da rahat olabileceğini söyledi.

 “Larva dönemini de kaçırmadık” diyen Dr. Tanrıkulu şunları aktardı:”Edirne Belediyesi olarak pandemi sürecinde dezenfeksiyon, maske dağıtımı, el dezenfeksiyonu ve sosyal mesafenin korunmasıyla ilgili olarak önlemler alırken aynı zamanda da rutin işimiz olan ve 11 – 12 ay çalıştığımız biyosidal uygulamaya da devam ettik. Larva dönemini kaçırmadık. Larvasitlerimizle de şehrimizde bulunan bütün akarsuları, su birikintilerini, yaptığımız çalışmalarla devam ettik. Bu anlamda Edirne Belediyesi olarak da hazırlığımızı ve çalışmalarımızı aksatmadık. Edirneliler rahat olsunlar. Sivrisinek ve evcil hayvanlardan asla bulaşmadığı bilim insanları tarafından açıklanmıştır, yapılan araştırmalar da bunu göstermektedir.

            Bunun dışında da Edirne Belediyesi Halk Sağlığı Birimi biyosidal çalışmalarına yani sivrisinek, karasinek ve diğer uçucu sineklerle olan çalışmalarını ve mücadelesini sürdürmektedir. Bu konuda da halkımız rahat olabilir. Biz bu çalışmalarımızın da aksamadan devam edebilmesi için gerekli tedbirleri almış durumdayız.”

            Öte yandan kullanılan maske ve eldivenlerin de gelişi güzel atılmaması konusunda da uyaran Dr. Tanrıkulu, bulaşıcılığı olacağından dikkatli olunmasını istedi şöyle dedi: “Pandemi döneminde kullandığımız maske ve eldivenler evlerde ayrı bir poşete konup toplanmalı. O poşetin de ağzı kapatılıp çöp konteynırlarına atılmalı. Özellikle dışarılarda maske ve eldivenleri lütfen halkımız sokağa atmasın. Kullanılan maske ve eldivenlerin bulaşıcılığı olacağından sokağa atılmamalı.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.