THK’nın Kuruluşunun 95. Yılı Kutlandı…

THK’nın Kuruluşunun 95. Yılı Kutlandı…
17.02.2020
A+
A-

Türk Hava Kurumu’nun (THK) 95. kuruluş yıl dönümü, Babaeski’de düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk Meydanı’nda düzenlenen törende, Şube Başkanı Metin Karakuş ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından Atatürk Anıta çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Düzenlenen çelenk törenine, Türk Hava Kurumu Babaeski Şube Başkanı Metin Karakuş, Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Gelvalı, Şube Saymanı Özlem Zorlu Çuhadar, Kurum Üyesi Türkan Karakuş, Kenan Sofu, Hasan Kalan, Babaeski Romanlar Derneği Başkanı İbrahim Zümbül katıldı.

Karakuş, törende yaptığı konuşmada, THK’nin kuruluşunun 95. yıl dönümünü gururla kutladıklarını söyledi.

Türk Hava Kurumu’nun, Cumhuriyet’in ilanından 16 ay sonra 16 Şubat 1925 tarihinde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emirleriyle “Türk Tayyare Cemiyeti” adıyla kurulduğunu belirten Karakuş, şöyle konuştu.“Türk Hava Kurumu’nun 95’üncü kuruluş yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz. Havacılık faaliyetlerinin dünya çapında gelişmesini sağlayan ve sportif havacılık konusunda uluslararası boyutta en üst düzeye çıkartan Türk Hava Kurumu’nun amacı; Türkiye’de havacılık sanayisini kurmak havacılığın askeri, ekonomik, sosyal ve siyasal önemini anlatmak; askeri, sivil, sportif ve turistik havacılığın gelişmesini sağlamak; bütün bunlar için gerekli araç ve gereci hazırlamak; personeli yetiştirmek ve “Uçan Bir Türk Gençliği” yaratmaktır. Türk Hava Kurumu, büyük Türk milletinin maddi ve manevi desteğinde, Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümetin himayelerinde, havacılığı Türk milletine benimsetmek ve sevdirmek üzere faaliyet göstermektir. Bugün 95 yaşında olan Türk Hava Kurumu ayrıca; Gökyüzünü hedefleyen gençler için Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında ilk ve tek ihtisas üniversitesi olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi, sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak için 2011 yılında kurulmuştur. Üniversite, 3 şehirde toplam 4 yerleşkede hizmet vermekte olup, bünyesinde bulunan 77 adet son teknoloji donanımlı uçak ile Türkiye’nin havacılık eğitiminde en büyük filoya sahip kurumudur. Ayrıca filosunda barındırdığı uçakların çeşitliliği sayesinde öğrencilerine kaliteli ve değişik tecrübeler sunmaktadır.”

Karakuş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, çelenk sunma töreninin ardından, Kaymakam Şenol Levent Elmacıoğlu’nu makamında ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Şube Başkanı Metin Karakuş, daha sonra THK Şube binasına geçerek, gelen kutlamaları kabul etti.

-Haber: Metin KARAKUŞ/Babaeski

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.