Toprak özlediği tohumla buluştu…

Toprak özlediği tohumla buluştu…

Edirne Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Tohum Bankası” projesi kapsamında çoğaltılan ata mirası 17 çeşit buğday ve arpa tohumu, Karaağaç Bölgesinde belediyeye ait 6 dönümlük bir alanda oluşturulan Cumhuriyet Çiftliğinde toprakla buluşturuldu.

YEREL TOHUM ATAĞI TUTTU

‘Bir avuç tohum, bir ömür bağımsızlık demektir’ anlayışı ile yola çıkan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, binlerce yıllık ata mirasımız yerli buğdayımızı toprakla buluşturdu. Düzenlenen törenle Karaağaç Bölgesi’nde belediyeye ait 6 dönümlük bir alanda oluşturulan Cumhuriyet Çiftliği’nde ata tohumu buğdaylar özenle ekildi. Başkan Gürkan, bu çalışmanın öncü, sembolik bir çalışma olduğunu belirterek, Edirnelilere seslendi; “Bunu önemseyin, değer verin. Eğer bunu yaparsak çocuklarımız daha sağlıklı bir yaşama kavuşacaklar” dedi.

Edirne Belediyesi’nin geçtiğimiz Mart ayında başlattığı yerel tohum atağı, Karaağaç Mahallesi’nde bulunan Sinekli mevkiinde Belediyeye ait 6 dönümlük alanın tamamen yerli tohumların ekildiği, “Cumhuriyet Çiftliği”nin oluşturulması ile hız kazandı. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatıyla Belediye’ye ait alanda, 17 çeşit yerli buğday ve arpa tohumunun ekimi gerçekleştirildi.

 Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye tarafından oluşturulan alana, “Cumhuriyet Çiftliği” adını verdiklerini belirterek, “Niçin Cumhuriyet çiftliği? Çünkü biz her şeyimizi Cumhuriyet’e borçluyuz. Biz her şeyimizi Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak için, Türk Milletini bu coğrafyada özgür ve bağımsız yaşatmak için canlarını, kanlarını gözünü kırpmadan feda eden Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı şehitlerimize borçluyuz” dedi.

CUMHURİYET ÇİTLİĞİ

Buğdayın geleneksel ama aynı zamanda da stratejik bir ürün olduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Cumhuriyet Çiftliği” adını verdikleri alanda yapılan ekimle, bir kez daha yerli tohumun önemini, değerini ve stratejik önemini vurgulamayı amaçladıklarını söyledi.

 Belediyeye ait alanda 17 çeşit buğday ve arpa tohumunun toprakla buluştuğunu kaydeden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan “ Dört nala gelip uzak asyadan akdenize bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim diyor nazım hikmet. Taşıyla toprağıyla deresiyle akarsuyuyla, böceğiyle, çiçeğiyle, insanıyla her şeyiyle bu memleket bizim. Bu memleketin her bir değerini korumak her bir değerini yaşatmak ve en önemlisi bizden sonra gelecek kuşaklara, çocuklarımıza aldığımızdan daha da güzel bir şekilde teslim etmek. Onların temiz bir çevrede, temiz bir ekosistemde sağlıklı gıdalarla Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi çağdaş, aydın, sağlıklı birer birey olarak yetişmelerini sağlamak bizim en önemli görevimiz. Edirne Belediyesi olarak geçen yıl başlattığımız yerli tohum etkinliklerimiz durmaksızın devam ediyor. Mart ayında yaptığımız yerli tohum takas şenliğini başta Karaağaçlılar olmak üzere bütün Edirneliler hatırlayacaktır.

TOHUMLAR BANKADA MUHAFAZA EDİLİYOR

Annelerimizin, teyzelerimizin, büyüklerimizin bazen bir gazete kağıdının içinde bazen bir tülbentin içinde evlerimizin köşelerine saklamış olduğu tohumları bulduk köylerde. Bu tohumların düzenlemesini yaptık ve Mart ayında Karaağaç’ta şehrimizin en bereketli topraklarının bulunduğu bu bölgede 120 çeşit yerli tohumu ücretsiz takas şenliğinde üreticilerimizle, halkımızla buluşturduk. Dağıttığımız, takas yaptığımız yerli tohumlardan elde edilen ürünlerden bu yıl Ekim ayında ilk yerli tohumlarımızı geri aldık. Bunları şimdi tohum bankamızda muhafaza ediyoruz.

Önümüzdeki Ekim sezonunda yine bu yerli tohumlarla Edirnelilerle buluşmayı gerçekleştirecek ve yine ücretsiz yerli tohum takas şenliğimizi yapacağız. Geleneksel ürünümüz olan ama aynı zamanda da stratejik ürünümüz olan yerli buğday tohumlarını toprakla buluşturacağız. Burada yaptığımız ekim bütün Edirne’yi ya da bütün Türkiye’yi doyuracak bir ekim değil. Bu bizim görevimizde değil. Ama biz istiyoruz ki yerli tohumun değerinin öneminin stratejik anlamının herkes farkına varsın. 2006 yılında bir kanun çıktı. O kanunla hibrit tohum kullanma zorunluluğu getirildi. Bu kanunun şu tarafına itiraz etmek mümkün değil. Hızla artan nüfusun karnını doyurmak için o nüfusu beslemek için elbette verimin artması, üretimin artması gerekiyor.

17 ÇEŞİT BUĞDAY TOHUMU

Bu anlaşılabilir bir durum. Çünkü dünya nüfusu da Türkiye nüfusu da her geçen gün bir öncekinden daha fazla bir artışa sahip. Burada bir taraftan bu kadar büyük bir nüfusun karnını doyurmak için hibrit tohumla geniş alanlarda ekimleri yapmak ama bizim yaptığımız gibi daha küçük alanlarda çocuklarımızın daha sağlıklı gıdalarla beslenmesini, çevreye ve geleceğe karşı sorumluluklarımızı da yerine getirmek adına, yerli ata tohumlarımızla sebzeden, meyveye, buğdaydan diğer ürünlere kadar her çeşit yerli tohumu koruyup geleceğe daha sağlam bir şekilde taşımamız gerekiyor. Edirne Belediyesi’nin anlayışı ve çabası budur.

Belediye tarafından oluşturulan Cumhuriyet Çiftliğinde, Karakılçık ve Siyez buğdayı olmak üzere 17 çeşit buğday ve arpa toprakla buluşacak. Edirne’de tarımla, ziraatla, çiftçilikle uğraşan hemşerilerime seslenmek istiyorum.

Bunu önemseyin, buna değer verin, bu çalışmalara destek olun. Bunu yaparsak emin olun, çocuklarımız, torunlarımız, evlatlarımız daha sağlıklı bir yaşama kavuşacaklar ve onlarda bizden almış oldukları bu  emaneti, kendinden sonraki kuşaklara daha özgür ve daha yaşabilir bir ülke adına daha güzel bir şekilde teslim edecekler. Çok uzak değil yakın geçmişin sebze ve meyve deposu olan değerli Karaağaçlılar, anımsayacaksınız 10-15 yıl önce haftada 50 kamyona yakın Ayşekadın Fasulyesini  buradan hasat edip başka illere gönderirdik. Karaağaç’tan gelen sebze-meyveler tadıyla, kokusuyla bütün bölge coğrafyasının karnını doyurmaya yetip, artıyordu. Ama bugün topraklarımızın önemli bir kısmının ekilmediğini görüyoruz. Bugün düne göre ekim çeşitliliğinin gittikçe  azaldığını görüyoruz.

BİRLİKTE ELELE YÜREK YÜREĞE

Elbette bunun çok çeşitli nedenleri var; maliyetler yükseldi, girdiler yükseldi. Ama bunların hiçbirisi geçerli bir mazeret, bahane değil. İnancımız gereği de topraktan geldik, toprağa döneceğiz. Ama emin olun nefes aldığımız sürece toprağa muhtaç ve bağımlıyız. O yüzden toprağı özüne dokunmadan, yapısını bozmadan, kirletmeden gelecek kuşaklara temiz ve sağlıklı bir şekilde gelecek kuşaklara teslim etme mecburiyetimiz var. Bu yüzden bu görevin en büyük sorumluluğu sevgili Karaağaçlılara düşüyor. Karaağaçlılar istemese de ben tekrar tarlalarımızın,  topraklarımızın yeşille, sarıyla, kırmızıyla bütün renklere bezendiğini görmek istiyorum, birlikte de göreceğiz. Bunu sizlerle birlikte el ele, yürek yüreğe mücadele ile yapacağız. Buna mecburuz” dedi

TOHUMLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Bu arada Karaağaçlı üreticiler Başkan Gürkan’a Mart Ayında Edirne Belediyesinin düzenlediği Tohum Takas Şenliğinden aldıkları tohumla yetiştirdikleri balkabağını hediye etti. Daha sonra Belediye Başkanı Recep Gürkan törene katılanlarla birlikte Edirne Belediyesi Cumhuriyet Çiftliği’ne yerli tohumların ekimini yaptı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.