TÜKD 17 yaşında

TÜKD 17 yaşında
08.12.2019
A+
A-

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) Edirne Şubesi, 17’nci kuruluş yıldönümünü ve Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıldönümünü Nova tesislerinde kutladı. Buluşmaya Edirne Belediye Başkan Vekili Av. Filiz Gencan Akın, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, İl Genel ve Belediye Meclisi’nin kadın üyeleri, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türk Kadınlar Birliği, EKAMEDER, Kadın Meclisi ve Uluslararası Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği ve çok sayıda kadın katıldı.

            Katılımcıların bileklerine kadına şiddete farkındalık amacıyla turuncu kurdele bağlandı. Açılış konuşmasını TÜKD Üyesi Fatma Bayko yaptı. Bayko, “Bir konuda başarılı olmak için sadece iyi niyet yetmiyor, yöntemlerimizin de doğru olması, ayakları yere basan düşlerimizin olması gerekiyor.

Umut etmek, inanmak ve direnmek gerekiyor. Bir kadın haklarına sahip çıkmadığı takdirde bir başkasının onun hakkına sahip çıkmasını beklemek anlamsız olur. Bu yüzden biz direnen, umut eden kadınlar olarak varız, var olacağız ve her gün umut ederek çoğalacağız”dedi

            TÜKD Edirne Şube başkanı Vildan Yazıcı, kadının insan haklarının eksiksiz yaşama geçmesinin eşit temsil ve katılımla mümkün olacağını ve fermuar sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti ve şöyle konuştu:

            “Kadınların karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almaları ve söz sahibi olmaları için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği seminerleri başlatacağız.

Kadının insan haklarının eksiksiz yaşama geçirilmesi, mecliste ve tüm karar mekanizmalarında eşit temsil ve eşit katılım ile mümkün olacaktır. Cumhuriyet devrimleri ile biz kadınların yolunu açan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü şükranla anıyorum.”

            AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne’nin 5. Kadın vekili olduğunu belirtti ve “Türkiye’de kadına seçme ve seçilme hakkı birçok batılı ülkeden daha önce verildi.

Komşumuz Yunanistan’dan İtalya ve Fransa’dan daha önce verildi. Bu anlamda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarımı sunuyorum. Kadınlar nüfusumuzun yarısını oluşturuyor. Ama erkekleri de anneler olarak biz yetiştiriyoruz. Edirne’yi Ankara’da temsil eden bir milletvekiliniz var. Hala hiç kadın vekili olmayan illerimiz var. İlk defa kadın milletvekili çıkarmış illerimiz var. Meclise bakıldığında az bir sayı değil, ben Edirne’nin 5’inci kadın vekiliyim.

Kadınların Siyasetin değişik kademelerinde yer almalarını tavsiye ediyorum. Kadınlar olarak her aşamada olmak için mücadele etmeliyiz. Edirne kadın istihdamında birinci sıralarda yer alıyor. Bundan sonra kadınları daha fazla siyasette ve diğer alanlarda göreceğiz. Ben kadınlar adına çok mücadele veriyorum. Bunun en güzel örneği de kadın bir il başkanımızın olmasıdır. Şuan AK Parti’nin bir tane kadın il başkanı var. bu sayıyı arttıracağız. Hangi siyasi görüşten oluşa olsun tüm kadınlar için mücadelemizi sürdüreceğiz. İnşallah önümüzdeki dönemde de Edirne’den daha fazla kadını mecliste görmeyi umut ediyoruz” dedi.

            Belediye Başkan Vekili Av. Filiz Gencan Akın da “Derneğin çalışmalarından dolayı sizlere teşekkür ediyoruz. Edirne Belediyesi Kadın Meclis Üyeleri olarak her zaman tüm çalışmalarınızda sizlerle birlikte olacağız”dedi.

            İl Genel Meclis Üyesi Çiğdem Gegeoğlu da ,”3 yılda Edirne’de kadın hareketi demek ki doğru işler yapmış. Bir ara doğru yol almışız ki belediye başkanımız milletvekilimiz, İl başkanımız, il genel meclis üyemiz, belediye meclis üyemiz, muhtar ama tabi daha çok yolun başındayız. Mücadele edeceğiz. O yüzden sizlerin desteğine ihtiyaç var. Gönlünüz aklınız nereye yakınsa, nerede olmak istiyorsanız mutlaka olun”diye konuştu.

            İl Genel Meclis Üyesi Melek Uzgör ise, “Kadına yönelik olan şiddetin son bulmasını, daha sık söylememiz gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalar artarak devam etmeli. Daha caydırıcı ve ciddi kararlar alınmalı. Yargılama sürecinde daha ciddi cezaların çıkmasını temenni ediyorum”dedi.

            Konuşmalardan sonra 17’inci kuruluş yıldönümü kutlama pastası kesildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.