Vakıf Kiralarında Anlaşma!!

Vakıf Kiralarında Anlaşma!!
17.12.2019
A+
A-

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, vakıflara ait tanışmazlarla ilgili Ali Paşa, Bedesten ve Arasta Çarşı esnaf dernek başkaları ile yaptığı görüşmede kiracılara müjdeli haberi verdi.

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ile birlikte vakıflara ait taşınmazlara yapılan zamların geri çekilmesi için mücadele verdiklerini ifade eden İba, yaptığı yazılı açıklamada kira bedellerini açıkladı.

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait taşınmazlarda 2020 yılında yapılması planlanan kira artışı ve gerek duyulan kira uyarlamalarının hangi seviyede ve hangi usul ile yapılacağı hususunda Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün hem merkez teşkilatı hem de Edirne Bölge Müdürlüğü ile ayrıntılı bir şekilde istişare edilmiştir.

rbt

Bu kapsamda; Edirne’de vakıflara ait taşınmazlar her biri ayrı ayrı çalışılmış ve her biri ayrı ayrı ele alınmış çarşıların ve dükkânların lokasyonu, müşteri yoğunluğu, iş hacmi vb. hususlar değerlendirilmek sureti ile eski ve yeni kiracılar arasındaki denge de korunarak kira bedellerinin tespiti yapılmıştır.

Selimiye Arastası ve Ali Paşa Çarşısı

Buna göre Selimiye Arastası ve Ali Paşa Çarşısı’nda kira bedeli 1.455 liraya kadar olan taşınmazların 2020 yılı kiraları 1.700 liraya çıkarılması uygun görülmüştür. 1.455 lira ve üzerinde olanların da tüketici fiyat endeksi 12 aylık ortalama artışı dikkat alınarak %16,81 oranında arttırılması kararına varılmıştır.

Bedesten Çarşısı

Bedesten Çarşısı için iç ve dış dükkânlar ayrımı yapılmak sureti ile dış dükkânlarda da müşteri yoğunluğun fazla olduğu cepheler farklı değerlendirildi.

1.100 lira, 1.300 lira ve 1.700 lira bedeller dikkate alınarak 2020 yılı kira bedelleri belirlenmiştir. İç dükkânlarda ise tüketici fiyat endeksi 12 aylık ortalamalar dikkate alınarak değerlendirme yapılmıştır.

Bahsedilen çarşılarda 2019 yılı kirası 3.000 lira ve üzeri taşınmazlarla ilgili olarak ise %3 ile %11 arasında artış yapılmasına karar verilmiştir. 2020 yılı için yapılan bu uyarlama 6098 sayılı Borçlar Kanuna göre 5 yıl süre ile yürürlükte olacaktır. Buna göre önümüzdeki 5 yıl boyunca kira artışları tüketici fiyat endeksi 12 aylık ortalaması dikkate alınmak sureti ile gerçekleştirilmesi tasarlanmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.