VALİ CANALP;“EDİRNE’NİN CİĞERİ, KIRKPINAR’I DEĞİL, EDİRNELİLERİ MEŞHUR”

Edirne Valisi Ekrem Canalp,sabah saat 09.00 da Edirne’de ki gazeteciler ve gazete sahipleriyle vali konağında kahvaltıda bir araya geldi.

 

Vali konağı giriş kapısında Vali Canalp ve eşi Dr.Ayten Canalp gazetecileri tek tek karşıladı.

Vali Canalp kahvaltının  ardından,gazetecilere çeşitli konularda açıklamalar yaptı.Canalp, “254 köy, beldeler, ilçelerin içerisinde bir tane Edirneliden olumsuz diyalog olmadı. 1 tane bile çıkmadı. Edirne’nin neyi meşhur derseniz, Edirne’nin tava ciğeri, Kırkpınar’ı, Kakava’sı meşhur değil bence. Edirne’nin meşhur olanı Edirnelilerdir. Bu kadar insanlardaki oturmuş beyefendilik, hanımefendilik var”dedi.

Vali Ekrem Canalp,gazetecilerle  hem sohbet etti.Hemde gazetecilerin çeşitli konulardaki meraklarını da yaptığı açıklamalarla gidermeye çalıştı.

SARAYİÇİNE EK KÖPRÜ

Edirne Valisi Ekrem Canalp “ Daha önce Kakava’da sıkıntı yaşadık. İnsanların Aynı anda özellikle yağmurdan sonra köprüyü bir anda kullanmalarıyla beraber belli bir sıkışıklık oldu. Kırkpınar’da aynı sıkıntıyı yaşamamak için Garnizon Komutanımız Yüksel Paşamızla beraber 1.Ordu Komutanımız Musa Paşamızla beraber ortak bir çalışma yaptık. Edirne Belediyesi de bu konuda desteğini verdi. El birliği ile geçici seyyar bir yaya köprüsünü kurduk. Kırkpınar Alanı’nda bu yaya köprüsü rahatlık sağlayacak. Daha önce Kakava’da vatandaşlarımızın yaşamış oldukları sıkıntıları İnşallah Kırkpınar’da yaşatmış olmayacağız. İleride bu köprüleri kurmak yerine daha kalıcı çözüm için yeni bir proje geliştirmemiz gerekiyor. Şehrin estetiğine ve oranın tarihi dokusuna uygun yaya köprüsü, ilerisi için düşünülmesi gerekiyor.

KANAL EDİRNE

Kanal Edirne şuan ki hali ile saniyede 700 metreküp suyu bile çok rahat tahliye edebilecek durumda. Bu sene sel gelmedi, ümit ediyoruz ki ileriki yıllarda da sel olmasın. Edirne’nin sel geldiği zaman Türkiye’nin gündemine oturuyor. Edirne dediğiniz zaman Edirne Valisi olmadan önce Edirne deyince ne geliyordu derseniz , Kırkpınar, Kakava tabi çok meşhurdur ama bunlar insan zihninde olumlu iz bırakan yönleri. Bunun dışında başka şeylerde akla geliyordur. İlk akla gelen bir tanesi sellerdir, Edirne’yi, sel bastı haberleri, Tır kuyrukları, gurbetçi çilesi insan zihninde yer bırakıyor. Diğer illerde kamuoyu araştırması yapsak  hemen bunlar insanların aklına geliyor. Bunun olmaması gerekiyor. Kanal Edirne bu yüzden çok gereklilik.

İnşallah yeni tedbirlerle beraber tır kuyrukları kalmıyor. En son dün Kapıkule’deydik. Gurbetçi kuyruklarını azaltacak mahiyette Kapıkule’de çalışma yapıyoruz.  Sıkıntıları bertaraf etmek için otopark yaptık. Bin 700 aracı alabildiği için de insanların kuyruk sıkıntısını giderecek. İnsanları alıp park alanında bekleyebilecek, tesislerden yararlanabilecek, araçlara bir sıra numarası verecek. Araç o sıra numarası ile beraber panolardan kendi sırasının nerede, ne kadar sürede geleceğini oradan görebilecekler. Yolda çile şeklinde geçen zamanı dinlenerek geçirecekler.”Dedi

GURBETÇİ AKINI

Vali Canalp, “Şuan da Hamzabeyli ve İpsala gümrük kapıları da tadilat altında. İpsala’da bin 150 aracı almaya devam edeceğiz, Hamzabeyli’de 650 aracı teknik kapasite devam edecek. Vatandaşlarımız oradaki tadilatı bildikleri için Kapıkule’ye daha fazla yüklenme olacağını düşünüyoruz. Döviz kurundan dolayı gurbetçilerimizin bu yıl daha fazla Türkiye’ye gelmek gibi tercihin olabileceğini düşünüyoruz.

 

İKİ KÖPRÜ ARASI

Tarihi köprüler için ilkbaharın başlangıcı ile beraber tadilata başlamak noktasındaydı. Ancak bizim ideal olarak kafamızdakini şak diye uygulamaya koymak değil, oradaki insanlarla beraber hareket etmekti. İl emniyet müdürümüz oradaki tesis sahipleri ile toplantı yaptı. Tesis sahiplerimizin aktif dönemin sonunda Temmuz ayının ortasından itibaren yapılırsa, kendi işlerinin daha az aksayacağı noktasında bir talepleri var. O taleplerden dolayı işi geciktirdik. O köprülerdeki çukurlardan vatandaşlarımız rahatsız olmuştu. İnşallah Temmuz 15’te çalışmalara başlayacağız. Tek taraflı kapatmak çok sağlıklı sonuç vermeyeceği söyleniyor. Bizim esnafımızın talebi de tek taraflı kapatma ve kısmen kullanma noktasında. Beraber tekrar değerlendireceğiz. ”Dedi

“EDİRNE 81 İLDE EN ÇOK DÜZENSİZ GÖÇMEN YAKALAYAN İLDİR”

Canalp, “Şuanda dünyada en fazla göçmeni kendi ülkesinde misafir eden ülke konumundayız. Ülke olarak düzensiz göçle mücadele gibi önceliğimiz olmak zorunda. Türkiye’de en fazla kaçak organizatör, düzensiz göçmeni yakalayan ildir Edirne. Geçen yıl ki 75 bin düzensiz göçmen. 81 vilayette 75 düzensiz göçmen 4’te birine denk geliyor. Bu düzensiz göçmenleri işlemlerini yapıp Türkiye’nin daha uzak noktalarında ki geri gönderme merkezlerine gönderiyoruz. Biz bunu yaparken de Edirne’nin ekonomisini, turizmini rahatsız etmeden yapıyoruz. Bunu Türkiye’de başarabilen başka vilayet yok. En son yakalamış olduğumuz araçta da 41 insanı bir minibüs içine sıkıştırıp seyahat ettiriyorlar Yük taşımak için yapılan o araçta ayakta tutup, sıkıştırmak suretiyle, böyle bir kazanın içerisinde daha hafif kaza atlatılabilirdi.

“KAÇAKLAR ARASINDA TERÖR MENSUPLARI AYNI ARAÇTAN ÇIKIYOR”

Düzensiz göçle mücadele ederken Edirne’den Avrupa’ya geçmek isteyen terör örgütü üyelerini de yakalıyoruz. Hatta içlerinden İç İşleri Bakanlığı’nın listesinde yer alan teröristleri yakalıyoruz. Değişik türden hiçbir araya gelmesini beklemeyeceğiniz terör örgütü mensuplarını aynı aracın içerisinde çıktığını da görebiliyoruz. ”Dedi

“EDİRNE’NİN CİĞERİ, KIRKPINARI DEĞİL, EDİRNELİLERİ MEŞHUR”

Vali Ekrem Canalp’in ,Edirneliler hakkında yaptığı olumlu açıklaması ise gazetecilerin ilgisini çekti.

 

Canalp; “Şahsi gözlemim, 254 köy, ilçelerin tamamını gezdim. Her gittiğimiz köyün kahvesinde köylülerle oturduk, sohbet ettik. 254 köy gezip, ilçe gezip, belde gezip aklınıza gelebilir, Vali olarak bir kişi ile tartışma, olumsuz tablo ile karşılaşabilirsiniz. 254 köy, beldeler, ilçelerin içerisinde bir tane Edirneli’den olumsuz diyalog olmadı. 1 tane bile çıkmadı. Edirne’nin neyi meşhur derseniz, Edirne’nin tava ciğeri, Kırkpınar’ı, Kakava’sı meşhur değil bence. Edirne’nin meşhur olanı Edirnelilerdir. Bu kadar insanlardaki oturmuş beyefendilik, hanımefendilik var. Bunu görmek hepsinden kıymetli. Bence insanlar Edirne’yi değil, Edirnelileri görmeye gelmeli. Türkiye’de böyle insanlar var, böyle insanlara diyalog kurulmalı, samimi olunmalı. Geçmiş yıllarda küçük kart notları üzerine not ederdim. O not üzerinden klasör içerisinden bakarım. 254 köyün tamamını gezdikten sonra baktık ki bu kartlarla olacak gibi değil, 3 bin 500 tane takip etmem gereken iş birikmiş. Bunun içinde ayrıca özel bir bilgisayar yazılımı geliştirdim. O yazılım üzerinden takip ediyorum. “Dedi

SİZDE ERKEN ÇALIŞMAYA BAŞLAYIN

Vali Ekrem Canalp kendisine çok erken saatlerde toplantılar yaptığının sorulması üzerine “Çalışmaya sabah erken başlamak çok iyidir. İnsan zihninin en verimli çalıştığı zaman sabah saatidir. Vücut performansımızın da en iyi olduğu zamandır. Güne erken başlamak işlerin önemlice kısmını bitiriyor olmak akşam saatlerine zihinsel yorgunluk gerektirmeyen işleri bırakıyor olmak benim açımdan en ideal çalışma düzeni. Bunu da size öneriyorum. Kendi çocuklarınıza da söyleyebilirsiniz, bireysel olarak yarım saat fazla çalışan insanlar, diğer rakiplerine göre her zaman 1 adım öndedir. Kariyerlerine bakın. Biraz fazla çalışmak Edirne’mize, milletimize, kendimize olumlu katkılar sağlayacaktır”Dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.