Veli Der Uyarıyor…

Veli Der Uyarıyor…
21.12.2019
A+
A-

Edirne Veli Der Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa AYTEKİN,okul civarlarında denetimlerin sık sık düzenli bir şekilde yapılması gerektiğine değindi.Edirne Veli Der Yönetim Kurulu Başkanı  Mustafa AYTEKİN ,yaptığı açıklamada, “Kantin  ve okul civarındaki işletmelerin denetimleri mevzuata uygun ve sık sık yapılmalıdır”dedi.

Edirne Veli Der Yönetim Kurulu Başkanı  Mustafa AYTEKİN açıklamsında, “ Ankara Keçiören’de bir ilkokulda 7 yaşındaki Mert Yağız Köksal’ın okul kantininden aldığı ve Diyarbakır Yenişehir İlçesi Seyrantepe Mahallesinde yaşayan 7 yaşındaki Umut Bilgi okul yakınındaki marketten  aldığı  şırıngalı sıvı çikolataların  kapaklarının boğazlarına kaçması sonucu ölümleri hepimizi derinden üzmüştür. Bu olay okul kantinlerinin ve okul çevresindeki işletmelerin tekrar gündeme gelmesine sebeb olmuştur.

Eğitimin her alanını ticarileştirildiği, çocuklarımızın sadece geleceğini değil yaşamını da tehdit eder hale gelmiştir.Özel okullara teşvik üzerine teşvik veren MEB, devlet okullarının ekonomilerini kantin ihaleleri ile yürütmeye mecbur bırakmıştır. Yüksek fiyat ve ayrıntılı rant hesaplarıyla açılan kantin ihalelerini alanlar, kar etmek için ve ödedikleri yüksek kiraları çıkarabilmek için ürün yelpazelerini sorumsuzca genişletebilmektedirler.Bu nedenle kantinlerdeki satış fiyatlarıda oldukça yükselmiştir. Velilerimizden gelen şikayetlerde bu yöndedir.Ne yazık ki MEB in hazırladığı okul legolu ürünlerin satışı ile ilgili genelgenin ertelenmesi de denetim açısından zafiyet yaratmaktadır.Unutmamalıyız ki çocuklarımız en kıymetlilerimizdir. Her zaman ve her yerde bu tür vakalarla karşılaşabiliriz. Geçmişte İlimiz Mimar Sinan Ortaokulunda kantinden yedikleri tosttan zehirlenen çocuklarımız oldu.

Veli  Der  olarak diyoruz ki:Bu tür olayların yaşanmaması için kantin  ve okul civarındaki işletmelerin denetimleri mevzuata uygun ve sık sık yapılmalıdır.Bakanlığın hazırladığı, okul legolu  ürünler dışında ürün satılmaması içerikli  genelgenin ertelenmesinden  vazgeçilmeli, uygulanması sağlanmalıdır.Kantinlerdeki yüksek fiyatların aşağıya çekilmesi için kantin kiralarının düşürülerek bunun satılan ürünlere yansıtılması sağlanmalıdır.Bu yaşanan üzücü olaylarda ilkyardımın önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. İlk yardım eğitimleri ciddiyetle  ve sürekli olarak eğitim çalışanlarına  verilmesi hayati önem içermektedir.Sonuç olarak çocuklarımızı teslim ettiğimiz okullarda çocuklarımızın temiz ve doğru beslenme  şekillerinin  geliştirilmesi, öğrenciyi müşteri, okulları işletme olarak gören zihniyetten vazgeçilmeli, ilkyardım ihtiyacı oluştuğunda müdaheleyi yapacak planlama mutlaka yapılmalıdır.

Unutmayalım ki gelecek çocuklarımızın dır. Onlara göstereceğimiz özen geleceğimizi kurtaracaktır”dedi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.