Veli-Der Uzaktan eğitimi destekliyor

Veli-Der Uzaktan eğitimi destekliyor
25.03.2020
A+
A-

Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu Adına Veli-Der Şube Başkanı Mustafa Aytekin “Milli Eğitim Bakanlığı’nın ,öğrencilerimizin okullarından uzak kalacakları süre zarfında uzaktan eğitim alma kararını yerinde bulmaktayız”dedi.

Veli-Der Başkanı Aytekin açıklamasında, “Edirne Laik Bilimsel Eğitim Çalışma Grubu olarak,içinde bulunduğumuz ” pandemi ” koşullarında öğrencilerimizin sağlığı önceliğimizdir.Milli Eğitim Bakanlığı’nın ,öğrencilerimizin okullarından uzak kalacakları süre zarfında uzaktan eğitim alma kararını yerinde bulmaktayız.Bununla birlikte uygulanmakta olan uzaktan eğitimde ,ülkemizin geleceği çocuklarımızın eğitimi ,bilimsel ve psikolojik gelişimleri açısından son derece kaygı verici ve ürkütücü yayınlara tanık olduk.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 42. maddesi ”Eğitim ve öğretim,Atatürk İlkeleri ve İnkılapları doğrultusunda,çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.” hükmüne ve anayasal zorunluluk gereği tüm dinlere,inanışlara eşit mesafede olunması gererekliliğine rağmen,çocuklara ilahiler dinletildi. Pedagojik olarak,asla müfredatta yer almaması gereken,idam ve şiddet içeren savaş sahneleri çizimsel olarak da olsa ayrıntılarıyla izlettirildi. Bugünlerde yaşadıkları olağanüstü koşulları kötü bir anı olarak hatırlayacak olan çocukları rehabilite etmemiz gerekirken, bu görüntülere maruz bırakmak akıl ve ruh sağlıkları için olumsuz sonuçlar doğuracaktır.Bu nedenle,çağın gereklerine uymayan,bilimsel ve nesnel ölçülerle hazırlanmamış eğitim programlarının ve içeriklerinin çocuklara uygulanmasını istemiyoruz.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ‘da bu görüntülerden  rahatsız olduğunu belirtmiştir.MEB’in eksikliği ve ihmali olan görevliler ile ilgili acilen inceleme başlatması gerekmektedir.Bakanlık,uzaktan eğitimde kulllanılacak ders içerikleri,görselleri ve diğer materyali yayımlamadan önce bilim insanlarından oluşan bir kurul tarafından değerlendirilmesi gerektiği açıktır. Bilimsel gerçeklikle bağdaşmayan,pedagojik açıdan uygun olmayan içerikler mutlaka ayıklanmalıdır.MEB bu konuyla ile ilgili yeni bir çalışma yapmalı ve akademisyenleri,pedagogları,eğitim sendikalarını ve veli derneklerini  bu çalışmaya dahil etmelidir.

Bilimsel, laik eğitimi savunan bizler, tüm yayınları ve çalışmaları yakından takip ederek gerekli uyarıları yapacağımızı ve atılması gereken adımları atacağımızı;çocuklarımızın bu olumsuzluklardan daha fazla etkilenmemesi ile ilgili sorumlulukları yerine getirmede de kararlı olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz.Unutmayınız ki, çocukların eğitimi ülkenin önce geleceğini ve sonra  kaderini belirler”dedi.   

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.