Yağmur için elleri semaya açtılar

Yağmur için elleri semaya açtılar
24.01.2020
A+
A-

Edirne Selimiye Camii’nde, SÜTÜB organizasyonunda yağmur duası gerçekleştirildi. Yağmur duası için merkeze bağlı çok sayıda köyden vatandaş da camiye akın etti.

Öğle namazı öncesi İl Müftüsü Emrullah Üzüm tarafından gerçekleştirilen yağmur duasında eller, ‘yağmur’ için semaya açıldı. Selimiye Camii’nden okunan dua Edirne merkez ve köylerdeki camilerden de eş zamanlı olarak yayınlanarak buralardaki cemaatin de duaya katılımı sağlandı. Namaz öncesi açıklama yapan SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, özellikle ekilen buğdayların yağmura ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Uzun yıllardır görülmeyen bir kuraklık olduğunu söyleyen Birlik Başkanı Suiçmez; “Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez “ Bölgemizde yaklaşık 3 aydan beri devam eden ve uzun zaman beri görmediğimiz bir kuraklık var. Köylerimizi geziyoruz, üreticilerimizden ve köydeki vatandaşlarımızdan da bu mevsimde yağmur duası yapılması yönünde ciddi bir talep geldi. Bizde Edirne Süt Üreticileri Birliği olarak bir organizasyon yaptık. Köylerimizin hepsine ilan verdik. Edirne deyince Selimiye tartışılmaz bir şekilde, hatta Türkiye’nin simgelerinden biri böyle güzel bir muhabbette böyle bir camide dua tertipleyelim dedik. Bizim duamız hem yağmur duası hemde Cenabı Allah’ın rahmetine ihtiyacı olan buğdaylarımız için dua edeceğiz. Bu anlamda da müraacat edeceğimiz tek yer Cenabı Allah. İnşallah dualarımızı kabul eder, yakın zamanda rahmeti ile buluşturur bizleri. Çiftçimizin yüzü güler daha da memnun olur. Bu bağlamda okunacak yağmur duası, dualar, edilecek şükür duaları Edirne Merkez’den bütün camilerimizde aynı anda okunacak. Köylerimizle de bu konuda iletişime geçtik. Buralara ulaşım konusunda da muhtar arkadaşlarımız bizlere yardımcı oldu. Köylerden gelmek isteyenlere minibüs çıkardılar. Buraya gelenler geldi, gelmeyenler köylerde şükür ve yağmur duasına eşlik edecekler. Bizde birlik olarak karınca kararınca Cuma namazı çıkışında burada küçük bir pilav ayran ikramımız olacak. İnşallah Cenabı Allah hem şükürümüzü kabul eder hem yağmur duamızı kabul eder, bir rahmete gerçekten çok ihtiyacımız var”dedi.

Çok uzun yıllardan beri bu şekil bir kuraklık olmadığını kaydeden Başkan Suiçmez”Bende aşağı yukarı 60 yaşındayım. Bende çok abartamayayım ama 30-40 yıldan beri böyle bir yada iki kış geçirmişizdir. Tohum ekiminde güzel rahmet düştü. Sonra bir kesti. Buğdaylarımız çok güzel ama yağmur ve rahmete ihtiyacımız var. Hem bu şükür duası olacak hem de talebimizi Allah’a ileteceğiz. Ayette de var, Allah, benden isteyin ben veririm diyor. Bizde böyle bir talepte bulunacağız”dedi.

Çok uzun yıllardan beri bu şekil bir kuraklık olmadığını kaydeden Başkan Suiçmez”Bende aşağı yukarı 60 yaşındayım. Bende çok abartamayayım ama 30-40 yıldan beri böyle bir yada iki kış geçirmişizdir. Tohum ekiminde güzel rahmet düştü. Sonra bir kesti. Buğdaylarımız çok güzel ama yağmur ve rahmete ihtiyacımız var. Hem bu şükür duası olacak hem de talebimizi Allah’a ileteceğiz. Ayette de var, Allah, benden isteyin ben veririm diyor. Bizde böyle bir talepte bulunacağız”dedi.Kılınan öğle namazının ardından cemaate ayran ve pilav ikram edildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.