2019’da 640 yangın

2019’da 640 yangın
30.09.2019
A+
A-

Edirne’de bu yıl diğer yıllara göre en fazla tarım arazisi yangını yaşandı. 640 yangın olayına müdahale eden Edirne Belediyesi İtfaiyesi, yaklaşan kış öncesi baca temizliği, elektrikli soba kullanımı konusunda halkı uyardı. Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürü Erdoğan Göbel, bu yıl diğer yıllara göre en fazla tarım arazisi yangını meydana geldiğini söyledi. 640 yangın vakası yaşandığını kaydeden Göbel, yangın profilini şöyle değerlendirdi:

EN FAZLA YANGIN

“Edirne’nin yangın profiline bakarsak; bizim için en önemlisi konut yangınlarıdır. Can kaybının yaşanmaması için. Bununla birlikte tarım arazisi çok olduğundan Edirne’de bu yıl diğer yıllardan daha fazla tarım arazisi yangını oldu. Tarım arazisine müdahale etmeme gibi bir durum yok ona da müdahale ediyoruz tabii ki. Yaklaşık 640 gibi bir vakamız var. Bunların içinde yangın ve kaza kurtarma da var.”

Her kış mevsimi öncesi olduğu gibi vatandaşların elektrikli ısıtıcı kullanımı ve baca temizliği konusunda itfaiye uyarısını yineledi. Göbel, vatandaşın dikkatli olmasını istedi ve şunları söyledi:“Havalar soğuyor, vatandaşlarımıza söylemek istediğim şu ki özellikle soba ve elektrikli sobaları dikkatli kullanmalıyız. Birden fazla ısıtıcı prize takılmamalı. Soba bacaları temizletilmeli. Temizlenmeyen bacada kurumlar ısınmadan kaynaklı zifte dönüşür ve zift akaryakıt gibi yanar. Baca yangınlarının çoğu bina yangınlarına dönüşmüştür. Bu konuda dikkatli olmalıyız. Şuanda 13 aracımız 52 personelimiz var. Bunların 47’si burada diğerleri 112’de çağrı alıcı görevindeler.

YANGIN İHBARI İÇİN 112

Yangın olduğunda artık vatandaşımız 112 hattını arayacak. 110’u da aradıklarına yine 112 hattına düşüyor fakat 112 aranmalı. 112’den çağrı merkezine bağlanarak çağrı alıcılarımızla irtibat kurmuş olacaklar.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.