Hasada hazırlık başladı

Hasada hazırlık başladı
13.06.2020
A+
A-

Edirneli üreticiler buğday hasadına hazırlık için kolları sıvadı. Üretici beklentinin üzerinde verim bekliyor. Edirne Ziraat Odası (EZO) Başkanı Hüseyin Arabacı, “Verimimiz iyi olursa yüzümüz daha gülecek” dedi.

1 Haziran’da başlayan normalleşme ile birlikte tüm STK’lar gibi Edirne Ziraat Odası yönetimi ve meclisi de yüz yüze toplantılarına maskeli ve sosyal mesafe kurallarına uyularak başladı. Oda Başkanı Hüseyin Arabacı, üreticinin hasada hazırlandığını belirtti ve şunları söyledi: “Çiftçi şu anda son günlerde ayçiçeklerinin işçiliğini bitirmek üzere. Ara sürme işlemleri devam ediyor. Onun haricinde arpa biçimleri birkaç yerde başladı. Önümüzdeki 4-5 gün içinde buğday biçimi başlar kanısındayız. En geç ayın 15’inde başlar diye düşünüyoruz. Şu an için herkes hasat için hazırlık yapıyor. Bölgesel olarak güzel yağış alan bölgelerimiz de var almayan bölgelerimiz de var. Son yağmurlar özellikle ayçiçeklerine çok iyi geldi. Buğdaylarda da tane doldurmaya faydası oldu. Dediğim gibi şu an itibarıyla herkes hasat hazırlığında. Önümüzdeki günlerde hasat başlayacak.

İnşallah beklentimizin üzerinde verimler olur. Şu an bazı yağışı az alan bölgelerimizde verimi az olan yerler var. Önümüzdeki 1 hafta bu durum daha belli olacaktır. Bol bereketli bol kazançlı bir hasat olmasını diliyorum.”

        Hasat öncesi hükümetten beklentilere de değinen Arabacı, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanımız buğday fiyatını 1650 lira olarak açıkladı. Bakanlığımız zaten daha önceleri de söylediğimiz gibi fiyatlarımız erken açıklandı, desteklerimiz erken açıklandı. Destekler konusunda daha henüz önümüzdeki yıl tam net değil. Bunlar da bu dönemlerde belirlenirse çiftçi de getirisini masrafını hesaplar ona göre hesabını yapar. Şu an için zaten gerekli açıklamalar yapıldı, alım fiyatı belli. Geçen sene 1,35 Kuruştu. Bu yıl %22 fark oluştu. Şu anki şartlarda şu an için güzel bir fiyat. Geçen yıl fiyatların düşük olduğunu söylemiştik ama geçen yıl girdi maliyetlerimiz %30 civarında artış sağlamıştı. Bu yıl mazot fiyatları biraz geriledi. Yakıtımız yükselmediği halde %22 fark bugün Türkiye’deki enflasyon ortamı belli. Şu an için iyi bir fiyat. Burada en önemli şey verim. Verimimiz iyi olursa yüzümüz daha gülecektir. Geçen yılın fiyatını kötüledik ama geçen yıl bizi kurtaran verim oldu. Geçen yılki verimimiz önceki yıllara oranla 1,5 kata kadar daha iyiydi. Ancak bu yıl geçen yılki gibi bir verim olmaz. Verim hakkında konuşmak için çok erken. Bazen kötü diyoruz, biçildikten sonra iyi bir ortalama oluşuyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.