TARİHİ YEMİŞ KAPANI HANI NE ZAMAN YAPTIRILACAK?…

20.07.2020
A+
A-

Yıllar önce iki defa yandıktan sonra yaptırılmayarak, kaderine terkedilen ve halen bir arsa olarak duran, halen üzerinde ağaçlar çıkmaya başlayan Tarihi Selimiye Camiimizin önündeki boş alanda yer alan Tarihi Yemiş Kapanı Hanının bir zamanlar tartışmaya neden olduğunu tüm Edirneliler biliyor.

Bilindiği üzere emekli Edirne Valilerinden Dursun Ali Şahin Bey tarafından Yemiş Kapanı Hanının yeniden yapılması amacı ile alanda kazılar yaptırılmak suretiyle tüm temelleri gün ışığına çıkarılmıştı. Hatta temel kazılarında Edirne Açık Ceza Evindeki çok sayıda hükümlü ile birlikte, yine çok sayıda Roman vatandaşlarımız da çalışmışlardı.

4-5 ay süren temel kazılarının sonunda Tarihi Yemiş Kapanı Hanının tüm temelleri ortaya çıkarılmıştı. Daha sonra ise bazı kimseler Hanın yeniden yapılmasını isterlerken, bazıiarı da açılan temellerin üzerinin bir cam tabakası ile kaplanmak suretiyle öylece korunmasını istediler.

Aslında temelleri ortaya çıkarılmış bu tarihi eserimizin yeniden onarımının yapılarak, Edirnelilere kazandırılacak bir iş hanı olarak kabul edilmesi ve çalışmalara bu yönde devam edilmesi Edirneliler tarafından bekleniyordu.

Sadece Yemiş Kapanı Hanının yapılması ile yetinilmemeli, Tarihi bir Turizm Kenti olma yolunda hızla ilerleyen Edirnemize bundan başka 200 yıllık Gazi Mihal Bey Hamamı, yine aynı şekilde bugün adeta bir abluka altında kalmış tarihi Bedesten Çarşısı yanında bulunan ve bu ablukadan kurtarılmayı bekleyen Tarihi Tahmis Hamamı da onarılıp Edirnelilere Edirne Turizmine kazandırılacağı günü bekliyor.

Zaman, konuları tartışarak geçmek, polemik yaratmak zamanı değil, bu işleri yaparak sonlandırma zamanı. Tartışarak zaman öldürmeyelim. Bu arada Almanların şu önemli Ata sözünü ise hiç unutmayalım. ‘’Zeit ist Geld’’ Türkçesi ise ‘’Zaman Para’’ dır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.